Ağırlık Kaldırırken Zayıflama Olur Mu?

26.07.2018
1.007
Ağırlık Kaldırırken Zayıflama Olur Mu?

Ağırlık Kaldırırken Zayıflama Olur Mu

Günümüzde vücudunu beğenmeyen pek çok insan spor salonunun yolunu tutmakta, spor salonuna gidecek vakti ya da parası olmayanlar ise spor salonunda bulunan aletlerden satın alarak evde spor yapmayı tercih etmektedir. Bu aletlerin en bilindiklerinden biri, yarım kilogramdan 42 kilograma dek farklı ağırlıklara sahip dambıllardır. Bazı insanlar zayıflamak, bazı insanlar kilo almak için spor yapsa da bütün insanların spor yapmaktaki motivasyonu daha fit ve güzel bir vücuda sahip olmaktır.

Dambıllar ucuz ve kolay edinilebilir spor malzemeleri oldukları için dambılla yapılan ağırlık kaldırma hareketleri en çok tercih edilen egzersiz çeşitlerinden biridir. Ancak ağırlık kaldırma konusunda bazı kafa karışıkları bulunmaktadır. Zayıflamak isteyen insanlar ağırlık kaldırarak kilo almaktan, kilo almak isteyen insanlar ise ağırlık kaldırarak zayıflamaktan korkmaktadır. Özellikle kadınlar ağırlık kaldırma antrenmanları ile geniş ve erkeksi bir vücuda sahip olmaktan korkmaktadır. Bu yazı ağırlık kaldırmanın zayıflatıp zayıflatmadığı konusuna açıklık getirmek için yazılmıştır.

Ağırlık Kaldırmanın Vücuda Etkileri

Kardiyo gibi egzersizler yağ ve karbonhidratın yanında kasların da yakılmasına sebep olmaktadır çünkü vücut oksijene ihtiyaç duyduğu için kas hacminde düşüş yaşanır. Ağırlık kaldırmak ise yalnızca karbonhidrat ve yağların yakılmasını sağlar. Ağırlık kaldırarak %40 daha fazla yağ yakılabilir ve kaslarda bir kayıp olmaz. Kaslar vücudumuzda en çok enerji harcayan bölümdür, vücutta ne kadar çok kas varsa o kadar çok kalori harcanmaktadır.

Yani kardiyo gibi egzersizler uzun vadede yavaş bir şekilde kilo verdirirken ağırlık kaldırmak metabolizmayı hızlandırır ve hızlanan metabolizma antrenmandan sonra 48 saat boyunca kalori harcamaya devam eder. Bu da ağırlık kaldırmanın en çabuk kilo verme yöntemlerinden biri olduğunu gösterir. Bu noktada kafada “Peki o zaman vücut çalışanlar neden kilo alıyor?” gibi soru işaretleri belirebilir. Kilo almak için vücut çalışanlar antrenmanlarını protein içeren pek çok ara öğünden oluşan bol kalorili bir beslenme programıyla desteklemektedir ve bazıları protein tozu gibi takviyeler almaktadır, dolayısıyla kiloları artmaktadır.

Ağırlık çalışarak kilo vermek isteyenlerin uygulayacağı yağ oranı az bir diyetle vücuttaki kas kütlesi artmaz ancak korunur, kaslar şekillenir. Bu da kilo verilmesini sağlar. Normal bir beslenme düzeni kasların artmasına ve kilo alımına yol açabilir ancak bu daha ince bir görüntüye kavuşulmasını engellemez. Bir kilo kasın dört kilo vücut ağırlığına eşit olduğu ancak bir kilo vücut ağırlığıyla eşit yer tuttuğu unutulmamalıdır. Ayrıca bir kilo yağ bir kilo kastan daha fazla yer kaplamaktadır. Yani eşit kiloda iki insan arasında vücudunda kas oranı yüksek olan kişi yağ oranı yüksek kişiden daha zayıf gözükmektedir!

Ağırlık kaldırmak yalnızca vücudu şekillendirmekle kalmaz, araştırmalar ağırlık kaldıran insanların stres hormonunu daha az salgıladıklarını ve daha mutlu olduklarını göstermektedir.

Ağırlık Kaldırmak Kaslı Bir Görünüme Sebep Olur mu?

Bol protein içeren iyi bir beslenme düzeniyle erkekler ağırlık kaldırarak kaslı ve geniş bir vücut sahibi olabilirler. Kadınlar ise genellikle ağırlık kaldırdıklarında erkekler gibi kaslı bir görünüme sahip olmaktan korkmaktadır. Bu korku asılsızdır çünkü testosteron yani erkeklik hormonu fazlalığı olmayan bir kadının ağırlık kaldırma sonucunda bir erkek gibi kaslı gözükmesi imkânsızdır. Vücut geliştirmeyle ilgilenen ve kaslı görüntüleriyle dikkat çeken kadınlar testosteron ve anabolik steroid gibi hormonel takviyeler sonucunda o hale gelmektedir. Yani ağırlık kaldıran bir kadının vücudu erkeksileşmeyecek, aksine daha fit ve çekici bir görünüme kavuşacaktır.

Ağırlık Kaldırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağırlık kaldırmaya başlamadan önce profesyonellerden yardım almak çok önemlidir. Vücut değerleri ölçülmeli, ağırlık kaldırmayı engelleyecek herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığı tespit edilmeli ve kaç kilogramlık dambılla başlanması gerektiği öğrenilmelidir. Engelleyici bir durum yoksa ağırlık kaldırmanın nasıl yapılması gerektiği konusunda bilgi edinilmeli ve ağırlık kaldırmaya o şekilde başlanmalıdır. Bilinçsizce yapılan ağırlık kaldırma hareketleri ciddi sakatlıklara yol açabilmektedir.

Ağırlık Kaldırırken Zayıflama Olur mu?

Bu bilgiler ışığında, ağırlık kaldırmanın zayıflama ya da kilo almaktan hangisine yol açacağı uygulanan beslenme programına bağlıdır. Uygun bir beslenme biçimiyle desteklendiğinde ağırlık kaldırmanın zayıflattığı bir gerçektir. Ağırlık kaldırmanın sonuçları metabolizmanın hızlanması, insülin direncinin azalması ve artan kas kütlesiyle daha fazla kalori yakmaktır ve bunlar da kilo kaybını beraberinde getirir. Özellikle kardiyo ile desteklenirse ağırlık kaldırma en etkili zayıflatma biçimlerinden biridir. Yani evet, ağırlık kaldırırken zayıflama olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Anlamine.com © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.