Balkan Coğrafyasının Önemi

11.07.2018
654
Balkan Coğrafyasının Önemi

Osmanlı’nın Kaybettiği En Mühim Coğrafya: BALKANLAR

Osmanlı Devleti tamamiyle Türk olarak kurulmasına karşın içerisinde çok fazla farklı millet barındırıyordu. Devletin topraklarının genişlemesi sonrası belli bölgelerde yatırımlar artarken bazı bölgelerde yatırımlar ertelenerek arka plana atılıyordu. Bunun sebebi ise Osmanlı’nın bilimin ışığını takip etmesiydi. Osmanlı farklı farklı bölgeler üstünde ilerliyor olsa da en önemli iki bölgesi vardı. Bu bölgeler: Anadolu ve Balkanlar’dı. Sebebi ise Anadolu’nun tamamının Selçuklu’dan beri Türk olması ve Balkanlar’ın Avrupa’ya açılan kapı olmasıydı. Peki Balkanların önemi sadece bununla mı kısıtlıydı?

Balkan Milletleri:

Balkanlar olarak adlandırılan Avrupa’nın Asya’ya sınır kapısı olan bu bölgenin çoğunluğu Slav kökekinliydi. Günümüz deyişiyle Rus diyebiliriz. Özellikle Sırplar bugün hala Rusya’nın etkisi altında olan bir devlettir. Ayrıca belirtmek gerekir ki Sırbistan Osmanlı’dan ayrılan ilk devletlerdendir. Bunu da Rusya sayesinde başarmıştır. Yunanistan, Sırbistan ve Rusya haricinde dünyada Ortodoks olan başka milletler çok azdır.

Balkan Coğrafyası:

Osmanlı’nın Anadolu’dan daha da öncelikli olarak Balkanları görmesi bazı tarihçiler tarafından Osmanlı’nın Avrupa merkezli bir devlet olduğu iddialarını ortaya atmalarına sebep oluyor. Aslında bunun sebebi Osmanlı’nın yıkılış döneminden önceki yüzyılda bu topraklarda fazlaca sanayi fabrikası kurmasıyla bağlantılı. Bu coğrafya o kadar zengindi ki, çıkan hammeddeler hiçbir yol gitmesine gerek kalmadan hemen çıktığı bölgede üzerinde bulunan fabrika sayesinde işlenebiliyordu. Bu da zor durumda olan Osmanlı’nın hazinesi için yıpratıcı bir durum olmaktan çıkıyordu. Böylece Avrupa’dan gelen kapitalistler ve ustalar çok hızlı bir şekilde fabrikalarda iş bularak Osmanlı’nın borçlarını ödemesi için gereken parayı temin etmesinde yardımcı oluyordu. Anadolu’da açılan az sayıda fabrikaya ise usta bulmak daha zordu. Türk milleti hala tarım ile uğraşmaktaydı. Balkanlar farklı milletlere ev sahipliği yapması ile kimi zaman kızgın ve isyanlı bir bölge olsa da içerisinde yaşayan Osmanlı’ya son derece sadık milletler ile Osmanlı’nın Avrupa saldırılarına karşı bir kalesiydi. Sıklıkla duyduğumuz Estergon Kalesi adlı mehter marşı bu bölgede bulunan Estergon Kalesi için yazılmıştır. Padişahların en büyük savaşları bu bölgede yaşanmıştır. Kanuni Sultan Süleyman’ın en büyük seferleri genellikle Balkanlar üzerinden Avrupa’ya olmuştur. Diğer bölgelerde olan savaşlar genellikle Kanuni Sultan Süleyman sonrası paşalar tarafından yönetilmiştir.

Balkan Coğrafyasında Haçova Muharebesi:

Osmanlı’nın zirvesinde olduğu günlerde rehavet havasına kapılmasından sonra devletin bu halini uzun yıllardır bekleyen Avrupalı devletler büyük bir haçlı ordusu kurarak Osmanlı üzerine yürümüştü. Bu noktada Akıncıların saldırıları bir işe yaramayınca muharebe meydanlarına birkaç paşa gönderildi. Avrupa devletleri Balkan coğrafyasını öylesine istiyordu ki kudretli paşalar bu güç karşısında şehit edilmişti. Durumu haber alan padişah bölgeye başka bir paşa göndermek isteyince önü hocası tarafından kesilerek sizin gitmeniz gerek denmiştir. Hocanın bu sözünü işiten Padişah uzun yıllardan sonra Balkanlar’ın elden çıkma ihtimalini göze alamamış ve kutsal emanetleride yanına alarak savaş meydanına yola çıkmıştır. Kırım kuvvetlerininde katılımı ile 100.000 olan Osmanlı ordusu 300.000 kişilik Haçlı ordusu ile Balkanların uç kalesi civarında Haçova’da karşı karşıya gelmiştir. Savaş öyle zorlu gitmişti ki padişahın çadırı haçlı tarafından sarılmıştı. Savaşta büyük mucizeler yaşanmış ve bölgede yaşayan Balkan halkının da yardımı ile Haçlı Ordusu yenilgiye uğratılmıştır. Balkan topraklarını terketmek Osmanlı için çok zor olsa da devletin yıkılmasına 50-60 yıl kala Balkanlar tamamen elden çıkmıştır. Bu durum karşısında pek çok müslüman göç sırasında ya katledilmiş yada kendiliğinden ölmüştür.

Balkan coğrafyası Türk tarihinde çok şanlı bir mazi iken aynı zamanda derin bir yaradır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Anlamine.com © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.