Denize Girmelik Tatil Yöreleri

15.07.2018
475
Denize Girmelik Tatil Yöreleri
Yaz aylarında denize girebileceğiniz, güneşin ve mavinin tadını çıkarabileceğiniz çok fazla alternatif sunmak mümkün. Bu alternatifler özellikle Ege, kuzey Marmara ve Akdeniz bölgesinde daha fazla yoğunlaşıyor. Eğer tatilinizi bu bölgelerden birinde  geçirmeyi düşünüyorsanız, sizlere denize girebileceğiniz ve keyif alacağınız bazı yerlerden bahsederek başlayalım.
Assos

“Felsefenin ve aşkın mistik kenti” demiş bir şair. Belki haklı belki haksız ama Assos Kuzey Marmara kıyılarında kesinlikle denize girebileceğiniz ve keyif alabileceğiniz bir yer. Denizi tertemiz. Bunu zaten kolaylıkla görebileceğiniz deniz kestanelerinden anlayabilirsiniz. Yalnız belirtmek gerekir ki, suyu yeterince soğuk. Biraz açıldığınız zaman, bir zamanlar deniz altında kalan antik kentin kalıntılarına basarak ayakta durmanız mümkün. İşte o zaman sadece harika bir denizde değil ayrıca bambaşka bir tarihin ve huzurun içinde olduğunuzu da hissedebilirsiniz.

Ayvalık / Cunda

Marmara bölgesinde tatil denince ilk akla gelen yerlerden biri olan Ayvalık ve Cunda adası, aynı zamanda denize girebileceğiniz harika kıyılara ve bölgelere sahip. Yalnız denizin sıcaklığı adanın çevresine, bölgelerine göre değişebiliyor. Mesela adanın arka kısmında, boğaza yakın bölgesinde oldukça soğuk bir denizle karşılaşırken, diğer tarafında daha ılıman bir denizde bulabilirsiniz kendinizi.

Özellikle Ayvalık Sarımsaklı tarafı sıcak su sevenler için daha müsait bir bölge. Cunda adasında denize girdiğiniz zaman sadece tatilde olduğunuzu değil, bambaşka bir tarihin teknesinde olduğunuzu da hissedersiniz.

Foça

Ege de tatil ve deniz denince  ilk akla gelen yerlerden biri olan Foça, eski ve yeni Foça olarak ikiye ayrılıyor ve size denize girebileceğiniz çok güzel koylar sunuyor. Özellikle eski ve yeni Foçayı birleştiren kıyı yolunun üzerinde denize girebileceğiniz sakin ve güzel plajlara rastlayabilirsiniz. Deniz suyu biraz soğuktur ama kendinizi suya bıraktığınız zaman hissettiğiniz huzur içinizi ısıtır.

Çeşme

Ege bölgesinde yer alan Çeşme, farklı koyları ve kıyılarıyla denize girebileceğiniz harika bölgelere sahip. Kalabalık plajlardan hoşlanmıyorsanız, sakin yerler tercihiniz ise, arabanıza atlayıp Çeşme çevresinde bambaşka sahilleri keşfe de çıkabilirsiniz. Yöre olarak daha ılıman bir denize sahip olan Çeşme, kimi bölgelerinin rüzgârı güzel alması açısından rüzgâr sörfü için de uygundur.

Bodrum / Mazı Koyu

Bodrum a gelmeden 20 km önce Mazı köyüne giden yola saptığınızda, sizi öncelikle yemyeşil bir doğa ve ardından da masmavi bir huzur bekliyor olacak. Henüz bazı bölgeler gibi çok fazla keşfedilmemiş olması Mazı koyunu özel yapıyor belki de. Gündüz keyif alarak yüzdüğünüz denizde, akşamları da korkmadan ve tadını çıkartarak yüzebilirsiniz. Ve belki de, tam da o anda, gerçekten denizde olduğunuzu hissedebilirsiniz. Denizi mavinin her tonuna sahiptir.  Tıpkı tanıştıktan sonra yüreğinizin de her tonda huzura sahip olacağı gibi.

Antalya / Olympos

Akdeniz bölgesinde yer alan Olympos, mavi bayraklı olan Çıralı plajıyla, denize girebileceğiniz harika bir bölge. Masmavi ve tertemiz deniziyle yüzmekten keyif alabileceğiniz ender yerlerden biri. Kıyıda öncelikle çakıl taşları karşılıyor sizi, sonrasında huzur ve dinginlik. Çıralı sahilinden biraz ileride ise sizi yine aynı güzellikte Adrasan koyu bekliyor. Aynı harikalıkta, aynı temizlik ve mavilikte olan Adrasan koyunda yüzerken kendinizi her türlü yorgunluktan uzakta hissedeceksiniz.

Kaş 

Denize girebileceğiniz en harika yörelerden biri olduğunu düşünürken, aslında denizin gözlerinizde olduğunu hissettiren başka bir güzellik Kaş. Davetkar renkleriyle, bir ressamın tuvalinden çıkmışçasına sizi etkileyen kıyılarıyla, denizinde sadece yüzebileceğinizi değil aynı zamanda yaşayabileceğinizi düşündüren bir güzellik.Elbette bu bölgeler, bu yöreler, ülkemizin sahip olduğu binlerce güzellikten sadece bir kaçı. Denize girebileceğimiz, denizini yaşayabileceğimiz harika kıyılara sahibiz. Yeter ki onlara o harika halleriyle sahip çıkalım ve temiz tutalım. Tutalım ki denize girebileceğimiz, soluk alabileceğimiz, huzuru hissedebileceğimiz kıyılarımız hep olsun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Anlamine.com © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.