Eğitim Bursu Veren Kurumlar

05.07.2018
591
Eğitim Bursu Veren Kurumlar

Burs; belirli aylarda bir kimseye destek amaçlı belirli bir tutarın ödenmesidir. Burslar özel kurumlar veya devlet kurumları tarafından verilebilir. Bu kurumlar, kişilerin eğitim ve öğretim ihtiyaçlarını hafifletmeye yardımcı olur. Aynı zamanda farklı burs seçeneklerini kişilerin hizmetine sunmaktadırlar. Birçok burs çeşidi olmasına rağmen en çok verilen ve istenen eğitim bursudur. Bu burslar öğrencilerin hayatlarını kolaylaştırmış ve hatta parasızlık yüzünden eğitimine devam edememiş kişilere yardım eli olmuştur. Devlet kurumları dışında özel kurum ve kuruluşlar da eğitimde ki olumsuzlukları kaldırmayı amaçlamışlardır. İlköğretim, ortaöğretim, lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencileri eğitim bursundan yararlanabilmektedir.

Yetim Ve Öksüzler İçin Eğitim Bursu Veren Kurumlar

Yetim ve öksüzler öğrenciler için de burs seçenekleri mevcuttur. Ersağ Derneği buna örnektir. Öksüz ve yetim öğrencilere dokuz ay süreyle yani eylülden mayıs ayına kadar her ay 250 lira vermektedir. Bu kurumun bursu birçok öksüz ve yetim öğrenciye umut ışığı olmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü de yetim ve öksüz öğrencilere ve aynı zamanda da asgari ücretin altında gelire sahip öğrencilere burs imkanı sağlamaktadır. Bu vakıf üniversite öğrencilerine 250 lira, ilk ve ortaöğretim öğrencilerine ise 60 lirayı dokuz ay süreyle vermektedir.

Üniversite Öğrencileri İçin Eğitim Bursu Veren Kurumlar

Devlet üniversitelerinde eskiden olduğu gibi harç ücreti olmasada okunan bölümün alınması gerektirdiği kitaplar ve materyaller belirli miktar da ücret gerektirmektedir. Maddi durumu bu ihtiyaçları karşılamaya elverişli olmayanlar ise sınavı kazanıp üniversitelere yerleşmelerine rağmen öğrenim hayatlarına devam edememektedirler. Bu noktada üniversite öğrencilerine eğitim bursu veren kurumlar devreye girmektedir. Bu kurumlardan birincisi Anadolu Vakfı’dır.

Anadolu Vakfı farklı şehirlerden ihtiyaç sahibi öğrencilere burs vermektedir. Bu vakıf dokuz ay süreyle 375 lira burs imkanı sağlamaktadır. İkincisi Türk Eğitim Vakfı’dır. Bu vakıf ise başvuru sürecinden olumlu yanıt alan öğrencilerini mülakata çağırır ve mülakat sonucunda uygun bulduğu kişilere ekim ayından, haziran ayı boyunca 510 lira burs vermektedir. Türk eğitim vakfından burs alan kişiler mezun olup bir işe girdiklerinde bu vakıf içinde ki diğer öğrencilere burs sağlama yükümlülüğündedir. Üçüncüsü de Hece Eğitim Kültür Vakfı’dır. Bu vakıf ise üniversite öğrencilerine ihtiyaçları kadar dokuz ay süreyle burs sağlamaktadır.

Yüksek Lisans Ve Doktora Öğrencileri İçin Eğitim Bursu Veren Kurumlar

Türk Eğitim Vakfı sadece üniversitelilere değil yüksek lisans ve doktora öğrencilerine de burs imkanı sunmaktadır. Burs imkanı sunan diğer bir kurum ise Türkiye Yeşilay Cemiyetidir. Bu kurumlar yüksek lisans ve doktora öğrencilerine belirli sürelerde burs imkanı sunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Anlamine.com © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.