Elektrik Elektronik Mühendisliği İş Olanakları

07.07.2018
468
Elektrik Elektronik Mühendisliği İş Olanakları

Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinde çalışma alanı olarak çok geniş kapsamlı bir alandır. Günümüzde teknolojinin ve internetin paralel olarak gelişmeleri ve bunların gelişiminin birbirlerini desteklemesiyle gelişimi hızlanan bilgi çağı artık her gün yeni gelişmeler sağlayıp hayatları kolaylaştırıyor. Tüm bunların arkasında en büyük rollerden biri de Elektrik Elektronik Mühendislerine düşüyor. Onlar teknolojinin, yazılımın, mühendisliğin gelişiminde en önde gidenlerden.

Çalışma Alanları

Elektrik alanında çalışmak isteniyorsa elektrik elektronik mühendisleri, elektrik iletim, dağıtım şirketlerinin yanı sıra, otomasyon üzerine ve yazılım şirketlerinde rahatlıkla çalışabilirler. Elektrik kısmına yönelip TEDAŞ, TEİAŞ gibi yüksek gerilim hatlarında, barajlarda çalışabilirler. Elektrik dağıtım şirketinde işe başlayabilir, büyük projelerde görev alabilir ve kendini sürekli geliştirebilir. Elektronik bölümünü seçecek olan kişiler için ise çip üretimi yapılan veya cep telefonları, bilgisayar gibi aletlerin üretilmekte olduğu fabrikalarda çok iyi bulabilirler. Telefon, internet şirketleri çok cazip bir çalışma alanı oluşturmaktadır. Özellikle şuan ülkemizde gelişmekte olan fiber sistem üzerinde yoğun bir çalışma ve geliştirme işleri var. Haberleşme alanına yönelip Türk Telekom, Turkcell, Vodafone gibi iletişim sektöründeki şirketlerde çalışabilirler. Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunu tüm teknolojik aletlerin bulunduğu yerlerde rahatlıkla iş imkânı bulabilir. Control Engineering kısmına yönelip fabrikalarda büyük aletlerin kontrolünü PLC programlama teknikleriyle çok yüksek maaşla yapabilirler. Biyomedikal Mühendisliği açısından ise hastane aletlerinin üretildiği fabrikalarda iş bulabilirler. Tabi ki otomotiv sektörü ve beyaz eşya sektörü de Elektrik Elektronik Mühendislerinin vazgeçilmezleri arasındadır.

Akademik Kariyer

Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunları eğer bu anlatılanların dışında bir iş düşünüyorsa akademik kariyer düşünüp üniversitelerde akademik kariyer de yapabilirler. Lisans eğitimini tamamlayıp, doktorasını yapıp istenen sınavlardan istenen puanları alıp üniversitelerde kariyer hedeflerinin peşinden gidebilirler. Kendi ofislerini açıp proje çizip satabilir veya icat yapıp teknoloji dünyasına sunabilirler. Böyle bir teknoloji çağında elektrik elektronik mühendisleri çok geniş iş bulma potansiyeline sahiptirler. Elektrik Elektronik Mühendisi elektriğin ihtiyaç duyulduğu her alanda iş yapabilir ve kesinlikle rahat iş bulma imkânı vardır. Fakat kendini geliştirmek, işi öğrenmek ve emek vermek bu noktada çok önemli bir yer tutuyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Anlamine.com © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.