Elektrik ve Elektroniğin Farkı Nedir

20.07.2018
690
Elektrik ve Elektroniğin Farkı Nedir

Elektrik; elektron ve diğer atom altı parçacıkların hareketi sonucu oluşan bir özelliktir ve genellikle maddenin fiziksel özellikleriyle ilgilenir. Elektronik ise üzerinden elektrik akımı geçen aletlerin çalışma prensibini inceleyen bir bilim dalıdır.

Elektrik fiziğin bir alt dalı olup günlük hayatta kullanılan alanlara daha yakındır. Örneğin sokakta bulunan elektrik kablolarının dağıtımı, trafolar ve jeneratörlerle uğraşırlar. Elektronik ise sistemlerle ilgilenir. Mühendisliğin bir dalıdır. Elektrik ile elektronik arasındaki en temel fark ise biri fiziğin alt dalı iken diğeri mühendisliğin bir dalıdır.

Elektroniğin Uğraş Alanları:

Elektroniğin uğraş alanlarını kabaca örneklerle açıklayabiliriz. Bilgisayarlarda yazılacak olan kodlar yazılım ve bilgisayar mühendisleriyle birlikte elektronik ile uğraşanların da yapabileceği bir iştir. Elektronik mühendisleri daha çok mikro boyutlarda uğraşırlar Çipler karmaşık devreler vs. Deneyler yapabilirler ve bu deneyler sırasında kullandıkları elektriğin voltajı genellikle en fazla 7 volt olur.

Elektriğin Uğraş Alanları:

Elektronik de mikro boyutlarla uğraşılırken elektrik de ise tam tersi bir durum vardır. Gözle görülebilir işlerde uğraşırlar ve daha çok bu işler günlük hayatta kullandığımız aletlerde karşımıza çıkar. Kabaca örnek verecek olursak elektrik üretimi projelerinde enerji sistemleri mühendisi ile birlikte elektrik alanında uzmanlaşmış kişilere de ihtiyaç olur. Burada kullanılan voltaj genelde çok yüksek olur 220 Voltajdan 320 000 Voltaj’ a  kadar elektrik kullanılabilir ve haliyle burada hayati risk elektronikle uğraşanlara göre daha fazladır.

Sonuç olarak da varılabilecek nokta elektronik daha cazip görünse de elektrik alanında uğraşanlar daha çok maddi getiri sağlayabilir. Ancak bu işte maddiyattan çok sizin hangisine daha yatkın olmanız daha önemlidir. Bu yüzden üniversitelerde elektrik elektronik mühendisliği adı altında bir bölüm mevcuttur ve ilk 2 yılda temel mühendislik bilgileri öğretilirken sonraki 2 yılda ise size alan seçim şansı verilecektir ve kendinizi daha yakın hissettiğiniz alana yoğunlaşabilirsiniz. Bu alanlar elektrik ya da elektronik olabilir ya da elektriğin alt dalları olan elektrik alan, elektrik akımı, statik elektrik ve aynı şekilde elektroniğin alt dallarından bilgisayar donanımı, güç aktarımı, sinyal işletme gibi çeşitli alanlara yönelerek kendinizi geliştirme imkanı bulabilirsiniz.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Anlamine.com © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.