Elektronik Ürünler Ne Zaman Ucuzlar

10.07.2018
376
Elektronik Ürünler Ne Zaman Ucuzlar

Günümüzde her marka yılda en az bir kez olmak üzere yeni ürün lansmanlarını yapmaktadır. Özellikle telefon, bilgisayar, tablet gibi ürünleri bulunan markalar her sene birçok yeni model çıkararak  ürünlerinin sayısını arttırmaktadırlar. Her sene yeni ürünler çıkartmak bir önceki modelin artık daha az popüler olacağı ve daha az satılacağı anlamına gelmektedir. Örneğin; 2017 yılında çıkmış bir model artık eski nesil olarak sayılmaktadır. Bu nedenle markalar bu modellerin satışını arttırmak için fiyatların ucuz olması gereklidir.

Her Elektronik Ürün Ucuzlar Mı?

Ürünün çıkışının üstünden bir süre geçmesiyle birlikte insanlar ürünü daha ucuza almayı isterler. Ancak bunun her üründe gerçekleşeceği söylenemez. Özellikle bazı markalar kendi marka değerlerini öne sürerek ürünlerinin fiyatlarını neredeyse hiç düşürmezler. Markalarının ‘’premium’’ yani en üst düzey olduğunu söyleyerek bu ürünü belirli bir fiyatın altında satmak istemezler.

Ayrıca ürünün türüne göre de ucuzlamama durumu olabilir. Bu durumlara; ürünün bazı parçalarının tedariğinin çok zor olması, üretim maliyetlerinin yüksek olması, az sayıda üretilmeleri gibi örnekler verilebilir. Örneğin; bir telefonun kasası işlenmiş metal ile yapılmışsa bu telefonun hızlı bir şekilde ucuzlamasını beklemek doğru olmaz.

Elektronik Ürünüler Ne Zaman Ucuzlar?

Er ya da geç her elektronik ürünün az da olsa ucuzlayacağını söyleyebiliriz. Bu süre ise genellikle 1 yıl civarındadır. Örnek olarak yine telefon kullanırsak, bir telefonun yenisi çıktığı anda bir önceki modeli yüzde 10 – 20 arasında ucuzlayacaktır. Burada telefonun marka değeri de çok önemlidir. Eğer kalitesini dünyada kanıtlamış ve çok satılan bir marka ise bu markanın ürünü diğer markalara göre daha az ucuzlayacaktır. Daha az bilinen, özellikle Çin malı olan markalar diğer markalarla rekabet edebilmek için ürünlerinin fiyatlarını daha hızlı ucuzlatırlar. Bu tarz markalarda ürünün çıkmasıyla birlikte fiyat düşüşü görülebilir.

Dünya üzerinde popüler olmayan ya da sorunlarıyla ünlü markaların ürünleri de çabuk ucuzlayan ürünler olarak sayılabilir. Özellikle teknik servisleri yetersiz olan, müşteri ile iletişimleri iyi olmayan, beğenilmeyen modellere sahip markaların ürünleri de çabuk ucuzlayacaktır. Bu tarz markaların ürünleri de çıkışlarının üzerinden 2-3 ay geçmesiyle birlikte yüzde 10 – 20 civarında ucuzlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Anlamine.com © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.