Endüstri 4.0 Nedir?

06.07.2018
525
Endüstri 4.0 Nedir?

Öncelikle Endüstri devriminden başlamak gerekirse Buharlı makinelerden başlayarak elektronik cihazlı makinelere kadar sanayi devriminde birçok gelişme oldu. Doğu ve Batı üretimde birbirleri ile yarışır hale geldiler. Ve günün birinde insanoğlu içinde bulunduğumuz Endüstri sektörünü nasıl bir tık üste taşıyabilirim sorusuna cevap aramaya başladı. Ve daha önceden sadece tek bir fonksiyona odaklanmış makineler, Real time veri akışı olmayan, veri depolama yerleri dar olan, birbirleri ile iletişimde olmayan makinelerden daha iyisini yapmayı hedeflediler.  Endüstri 4,0 için gerekli şartlar artık kendi kendini geliştirebilen makineler, hem kendine hem İnsana öğretebilen  makineler, eski usul raporlama tekniklerinden farklı olarak gerçek zamanlı veri okuma olanağı sağlayan ve sektörde hatayı en aza indirgeyen bir oluşum haline gelmeye başladı.

Endüstri 4,0 ile 15 milyon üretimde sadece 12 adet hatalı mal çıkartan makineler için hata oranı yüzde 0 olarak kabul ediliyor. Bu da demek oluyor ki hatasız üretim! Çünkü en çok hatalı üretimin insanlar tarafından yapıldı görüldü şu zamana kadar.

Peki, terimsel tanımlar ile Endüstri 4,0 ne demek?  Endüstri 4,0, üretim süreçlerinin elektronik ortamda oluşan bilgilere dayalı bilimsel teknikler ile yönetilmesi ve akıllı üretim yapıları ile ortaya çıkan yeni sanayi devrimine verilen bir isimdir.

İçerisinde birçok farklı teknoloji ve kavramı barındıran bir şemsiye tabiridir aslında. Endüstri 4. 0 değer zinciri üzerindeki tüm süreçlerin en ideal iş sonuçlarını oluşturmak için entegre olacağı bir vizyon vaat ediyor bize. Bu vizyonu mümkün kılması beklenen teknolojiler 3 ana başlıkta toplayabiliriz.

– Büyük Veri

– Nesnelerin İnterneti

– Makineler Arası İletişim

Büyük veri zaten aslına uzun zamandır hayatımızda artık olgunlaşma döneminde olan bilgi alt yapısı olarak karşımıza çıkıyor.

Nesnelerin internetini  ise hayal edilen senaryolarda kullanılacak her bir nesnenin bir internet adresinin olduğu ve bu nesnelerin birbirleri ile haberleşerek kablosuz sensör ağları meydana getireceği bir teknoloji olarak tanımlayabilir.  Bu nesneler bir makine, bir sensör, bir sayaç veya veri iletmesi istenilen herhangi bir parça olabilir.  Nesnelerin interneti hala akıllı internet, akıllı şebekeler, akıllı şehirler, akıllı ev sistemleri ve  otonom sürüş gibi alanlarda başarılı olarak kullanılmakta ve uygulamaları hızla artmaktadır.

Nesnelerin internetinin sanayi ağlarına uygulaması ise kablosuz sensör ağları ile olacak. Bahsettiğimiz kablosuz sensör ağları işletme sahasındaki makine ve ekipmanların  belirli fonksiyonları yerine getirmekle görevli alt sistemleri haline getirebileceği bir uygulama olacaktır.
Makineler arası iletişim sistemlerindeki kullanıcı tanımlı kurallar ve senaryolar belirlenerek kendi kendine karar alabilen ve bunları sahada uygulamayabilen siber fiziksel sistemleri görmeye başlayacağız.

İşletme şartlarına göre otonom kararlar alabilen, sensör aktuatör mantığında çalışan sistemler olarak bunları düşünebiliriz.  Böylece şirketler sahadaki tecrübelerini büyük veri analitiği ile formüle edebilirken en iyi pratikleri sahada her zaman uygulama fırsatı yakalayacaklardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Anlamine.com © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.