Endüstriyel Devrimler Nasıl Başladı

23.07.2018
928
Endüstriyel Devrimler Nasıl Başladı

Endüstriyel Devrimler Nasıl Başladı

Endüstri dediğimiz kavram makinelerin hayatımızda daha çok yer almasıyla daha da önem kazanmıştır. İnsanlar zamanla endüstriyel atılımlara odaklanmış; birçok ülke endüstrisini geliştirmeyi başararak dünyada söz sahibi olmuştur. Bu sebeple endüstrisini geliştirmeyi başaran ülkeler gelişmiş ülke olarak tanımlanmaya başlanmıştır.

Endüstri Kavramları

Tam anlamıyla endüstriden bahsedebilmemiz için birtakım kavramları bilmemiz gerekir. Bunlardan en önemlileri; ham madde, üretim, sermaye ve pazardır. Ham madde işlenmemiş ürün demektir. Üretim ise ham maddeyi işlenmiş ürün haline getirme sürecidir. Sermaye ham maddeyi işleyebilmek için gereken para, makine gibi şeyleri ifade eder. Sonuncu kısım ise pazardır. Üretilen ürünlerin paraya dönüştürülmesi için satılması anlamına gelir. Bu kavramlar bir araya gelince işte o zaman endüstri düzgün işliyor demektir. Düzgün işleyen bir endüstri de bir ülkenin kalkınabilmesi ve refahı için en temel şarttır.

Endüstri Devrimi ve Etkileri

İnsanlar üretim yapmaya başladıktan sonra ellerinde kalan ürünleri takas yoluyla değerlendirmiştir. Zamanla üretim arttıkça elde kalan fazla ürünleri değerlendirmek için pazar bulma zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Ham maddenin işlenip işlenmiş ürünlere dönüştürülmesiyle de pazar kavramı daha da önem kazanmıştır. 1750′ li yıllarda İngiltere’de makinelerin buhar gücüyle çalışmaya başlaması endüstri kavramını ön plana çıkarmıştır. Gerçekleşen bu devrim günümüzde “sanayi inkılabı” olarak bilinmektedir. Bu olaydan sonra buhar gücüne dayanan trenler ve makinelerde artış olmuştur. Üretimin daha seri yapılmaya başlanması ile ham maddeye olan ihtiyaç artmış ve üretim çok daha seri bir hal almıştır. Ülkeler dünya genelinde pazar arayışlarına girmeye başlamıştır.

Endüstriyel Devrimin İnsanlara Etkisi

Şüphesiz ki artan bu endüstrileşmeden en çok etkilenen insan olmuştur. Çünkü makineler insan gücüyle uzun süreler alan bir işi çok daha kısa sürelerde yapar hale gelmiştir. İnsan gücüne duyulan ihtiyaç azalmış; harcanan emek ve süre  en asgari seviyelere inmiştir. Ancak bu durum yani endüstrinin gelişmesi İngiltere gibi batı ülkelerinin daha çok üretim yapabilmek için ham maddeye duyduğu ihtiyacı artırmıştır. Böylece sömürgecilik dediğimiz kavram ortaya çıkmıştır. Bu büyük endüstriye sahip ülkeler bu sayede zenginliklerine zenginlik katmıştır. Üretilen işlenmiş ürünler ham madde karşılanan gelişmemiş ülkelere pazarlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Anlamine.com © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.