Farabi Eğitimi İçin Mülakat Nasıl Olur

24.07.2018
479
Farabi Eğitimi İçin Mülakat Nasıl Olur

Farabi Eğitimi İçin Mülakat Nasıl Olur

Ülkemizde ve dünyada Yükseköğretim Kurumları; donanımlı, iletişime ve yeniliklere daha uyumlu bireyler yetiştirmek amacıyla eğitim öğretimde çeşitli öğrenci değişim programlarına başvurmuştur.

Ülkemizde Yüksek Öğretimde Uygulanan Öğrenci Değişim Programları

Ülkemizde bu programların en yaygın olanları; Farabi, Erasmus ve Mevlana’dır. Farabi değişim programında birey hem yurtiçi başka bir üniversitenin eğitim öğretim programına bir dönem ve ya  iki dönem dâhil olur hem de bu program kapsamında belli bir miktar burs kazancı elde eder.

Farabi Öğrenci Değişim Programına Kimler Katılabilir

Farabi öğrenci değişim programına katılmak isteyen bireylerin belli bir not ortalamasının üzerinde not ortalaması olması gerekir. Gitmek istediği Üniversite ile eğitim aldığı üniversitenin anlaşmalı üniversiteler olması gerekir. Aksi halde bu programa başvuramaz. Bireyin gitmek istediği üniversite ile eğitim aldığı üniversitenin gideceği dönemde ki derslerin de uyumlu olması gerekir. Uyumlu olmadığı durumda başvuruyu inceleyen heyet kabul etmeyecektir. Kabul edilse bile daha sonraki dönemlerde uyumsuz olan dersleri tekrar alma gibi bireyi zor duruma düşürecek mağduriyetler yaşanabilir.

Bunların yaşanmaması için iki üniversitenin derslerinin ve ders saatlerinin uyumlu olmasına başvuru yapacak kişiler önemle dikkat etmelidir. Farabi başvurusu ile ilgili tüm belgelere Yükseköğretim Kurumunun sitesinden ulaşılabilir.  Bu belgeler bilgisayar ortamında doldurulur.  Üniversitenizde bulunan Farabi Koordinatörlüğüne teslim edilir. Orada derslerinizin uyumluluğunu bir heyet inceler ve size olumlu ve ya olumsuz dönüt verilir.
Bunun dışında Farabi programında mülakat sistemi yoktur. Yani birey herhangi bir sözlü sınava tabii tutulmaz.

Farabi Öğrenci Değişim Programıyla İlgili Bilgi Alma

Her eğitim öğretim yılında Yükseköğretim  Kurumu Farabi programına dâhil olmak isteyen bireyler için  gerekli olan belgeleri güncelleyerek sitesinde paylaşır. Okuduğunuz Üniversitenin web sitesinden de bilgi alabileceğiniz gibi pek çok internet sitesinden de bilgi almak başvuru sürecini takip  etmek mümkündür. Bireyler kendi üniversitelerinde bulunan Farabi Koordinatörlüğü aracılığıyla da bilgi alabilir. Bu program kapsamında başka üniversiteye gidildiğinde de Farabi Koordinatörlüğü aracılığıyla bireyler kendi üniversiteleriyle iletişime geçebilir, eğitimleriyle ilgili herhangi bir sıkıntıda yine bu kuruma başvurabilir. Ayrıca anlaşmalı her üniversitede bu program kapsamında gelen öğrencilere Farabi Koordinatörü görevlendirilir.

Farabi Programıyla Başka Üniversiteye Giden Öğrencilerin Barınması

Birey eğitim aldığı üniversitede Kredili Yurtlar Kurumunda barınıyorsa eğer gittiği üniversitede de dilekçe yoluyla ve Farabi Koordinatörlüğünden aldığı Farabi programıyla gelen öğrenci olduğuna dair bir belgeyle yurda başvuru yapar. Fakat şunu unutmamak gerekir ki her başvuru kabul edilmeyebilir. Yani birey kendi üniversitesinde okurken Kredili Yurtlar Kurumunda kalıyor olabilir fakat başka üniversiteye gittiğinde kalma garantisi yoktur. Bu durum özellikle öğrenci sayısının fazla olduğu büyük şehirlerde sıkıntı çıkarmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Anlamine.com © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.