Hitler Nasıl Kaybetti

13.07.2018
446
Hitler Nasıl Kaybetti

Büyük Almanya İmparatorluğu Lideri Adolf Hitler; Savaşı Nasıl Kaybetti?

Adolf Hitler 1. Dünya savaşının yenilgisini bir türlü hazmedemiyor ve Alman ırkının geleceği için büyük planlar kuruyordu. Hitler bu düşüncelerle pek çok siyasi parti içine katıldı, halk tarafından bir umut ışığı olarak görülmeye başlandı. Kendisine karşı duran pek çok siyasi kimliği ise bir gece yarısı ansızın ortadan kaldırttı. Bu girişimlerin ardından Hitler artık Almanya’nın tek hakimi olmuştu. Peki bu üstün siyasi zeka Avrupa ve Sovyetlerin neredeyse tamamını işgal altına aldıktan sonra nasıl geriledi ve Almanya ikiye bölündü?

Hitler 1 Eylül 1939 yılında Polonya’ya savaş açarak tamamını ilhak etti. Bu durum karşısında Almanya’nın çok hızlı ilerleşini gören Avrupa’nın iki süper gücü Fransa ve İngiltere beklemeden Almanya’ya harp ilan etti. Sovyetler Birliği ise eskiden kendisine ait olan bu toprakları Faşist bir yönetime terketmek istememesinden dolayı Polonya’yı savaş ilanını dünyaya bildirdi. Bu aslında Almanya ve Sovyetlerin Polonya üzerinde karşı karşıya gelmesi demek oluyordu. Beklenen çarpışma ilk aşamada yaşanmayarak iki devlet Polonya’yı aralarında böldüler.

Almanya nisan ve haziran ayları arasında süratli bir şekilde Danimarka ve Norveç’i işgal etti. Bu başarıların ardından hızlı bir ilerleme kaydettiğini farkeden Adolf Hitler, kesintisiz bir hızla Belçika, Lüksemburg, Hollanda ve Fransa’ya işgal girişimlerini başlattı. Fransa’nın kuzey yarısını ve üç ülkenin tamamı olmak üzere işgal tamamlandı. Fransa kuvvetleri ile çarpışarak ordusunu daha fazla yıpratmak istemeyen Hitler bölgenin sakinlemesi için Fransa ile barış antlaşması imzaladı. Napolyon’un çocukları buna hazmedemiyor olsa da ateşkesi kabul ettiler.

İtalya faşist bir yönetim altındaydı ve Adolf Hitler’in kışkırtması sonrası Fransa’nın geriye kalan ve güvene aldığını sandığı tüm toprakları işgal etti.

Savaşın bunda sonrası tamamiyle bir karmaşa. İtalya Yunan topraklarına kadar ilerliyor Afrika’da Fransız ve İngiliz sömürgelerini ele geçiriyordu. Japonya Sovyetler’e ve İngiliz – Fransız sömürgelerine saldırarak toprak ele geçirmek isteyince Almanya, İtalya ve Japonya merkezli bir üçlü ittifak kurdu. Bu ittifak hızlı bir şekilde ilerleyişini sağlarken Japonya büyük bir hata ile savaşın seyrini değiştiren hamlesini yaptı.

Pearl Harbor saldırısı.

Bu saldırı sonra Amerika Birleşik Devletleri savaşa İngiltere, Sovyetler ve Fransa yanında katılıyordu.

Bu noktadan sonra Sovyet topraklarında kışın bastırması sebebiyle sıcak iklime alışık Alman askerleri tıkanmaya başlamıştı. Kış şartlarını iyi bilip tanıyan Sovyet askerleri ise yavaş yavaş Alman askerlerini sınır hattının dışına itiyordu. Aynı şekilde İngiltere askerlerini karşı kıyıya çıkararak Fransa’ya destek harekatına başlamıştı ve Fransız yerel halkı ayaklanma halindeydi. Sınırları Türkiye’ye kadar varan ve tüm Avrupa’dan sonra Sovyetlerin yarısını işgal eden Almanya çöküşe mi geçmişti?

Hitler’in Planı:

Tamamiyle Alman sınırına itilen Adolf Hitler tekrar Fransayı ele geçirmeyi amaçlıyordu. Zengin maden yatakları Almanya için çok önemliydi. Fakat İngiliz ve Fransız birliklerini ittirmeyi bir türlü başaramadı. Amacı Fransayı kısa sürede püskürtüp işgal ederek bu bölgede olan askerleri Sovyet tarafına çevirmekti. Bunun için ABD başkanına gizli bir mesaj gönderdi. Fakat yolda mesaj İngiliz ajanları tarafından ele geçirildi ve ABD başkanına onların bilgisi ile götürüldü. Mesajda İngiltere’nin ABD’yi arkadan vuracağı ve ABD’nin Almanya safına geçmesi gerektiği yazıyordu. Bu Almanya’nın sonu oldu. Çok kısa bir süre içerisinde tam teçhizatlı dinç ABD askerleri Fransa sınırında konuşlandı. Gücü ve mühimmatı yavaş yavaş tükenen Alman askerlerinin çekilmesiyle İngiltere, Fransa ve ABD orduları Almanya içine girdi. Büyük Almanya ilk işgal girişimi ile karşılaşınca halk tepki gösterdi ve kaybettik psikolojisi yayıldı. Kış şartlarıyla başa çıkamayan Sovyet toprağındaki Alman askerleri de başarısızlık gösterince Hitler’in planı çöpe gitti. Bir kaç ay içinde bütün Almanya; İngiltere, Fransa, Sovyetler Birliği ve ABD tarafından işgal edildi..

NOT: Alman halkının büyük çoğunluğu enteresan bir şekilde Adolf Hitler’den nefret etmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Anlamine.com © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.