İnsana En Çok Benzeyen Hayvan Hangisidir?

08.07.2018
5.653
İnsana En Çok Benzeyen Hayvan Hangisidir?

Evrim canlıların geçmişten günümüze kadar çeşitli basamaklarda değişim geçirerek gelme şeklidir. Canlıların evriminde farklı nedenler bulunur bunlar coğrafi sebepler, rekabetler, doğal seçilim gibi olaylar vardır. Bir canlının ne şekillerden geçip geldiği gerek karşılaştırmalı genom biliminin  ve fosil bilimi gibi bilim dallarının ilerlemesiyle bilinmektedir.

Canlılar milyonlarca yıllık dilim aralığında değişik şekillerde fizik yapısına bürünürler. Bir canlının ne şekillerden çıkıp geldiği biline bilir ama nereye gidebileceği kesin olarak bilinmez. Canlıların evrimi bireysel değil tür boyunca gerçekleşir. Canlı türleri evrim sürecinde çeşitli türleşme ve ara geçiş formları gözlenir.

İnsan Türleri

İnsanlar gerek özellik bakımından gerekse kişilik bakımından milyonlarca yıl boyunca değişik şekillerde ve özelliklerde evrimleşme göstermiştir. Günümüz insanı olan kişiler bilim diliyle modern insan iki yüz bin yıl önce ortaya çıkmıştır. Modern insandan önce ise çeşitli insan türlerinin varlığı ve bu türlerle modern insan arasında etkileşim olarak gen karışımı olduğunu biliyoruz. Gen karışımı sonunda ise bazı özelliklerin insana geçtiğini örnek olarak sigara bağımlılık geni ve şizofren geni gibi genler insana geçtiği gibi modern insandan da diğer insan türlerine gen geçişi olmuştur.

İnsan ve Şempanze

İnsanın evrimleşmesi uzun yıllar sürmüştür. Günümüzde bilinen şempanze, goril gibi canlılar insansı maymun olarak bilinir. İnsana ise hem genetik hem de fiziksel açıdan en çok benzeyen hayvan şempanze diyebiliriz. Şempanze ve insanın ortak atalarının yedi milyon yıla tarihlenir. Yedi milyon yıl önce ki ortak ata hem insan hem şempanze özelliği gösterir ama bu ortak ata şempanzeden çok insan özelliği göstermekte. Yedi milyon yıl önce türler arası dallanma olmasından dolayı bir kolu şempanzeyi diğer kolda bu gün bilinen insan türlerini vermiştir. İnsanlara ait olan fosiller bulunmuştur ama şempanzelere ait olan fosiller bulunamamıştır.

Biyoloji bilimi yalnız fosillerle değil farklı alanlara da çalışır. Bu alanlardan biriside karşılaştırmalı genom dur. Karşılaştırmalı genom sonucunda her şey ortaya açık bir şekilde çıkmaktadır. Maymunlar insandan veya insanlar maymundan gelmemiştir arada olan bir kırılma yani dallanma sonucunda bir taraf insana doğru evrimleşirken diğer tarafta şempanzeye evrimleşmiştir. İnsana benzeyen hayvan türlerinden goril, orangutan gibi canlılar da vardır. İnsan ile bu canlılar arasında ki genetik ve fizyolojik benzerlik oranı çok yüksektir. Canlıların günümüze kadar geçirdikleri evre ve yaşam şekilleri nereye ve ne şekilde evrim geçireceğine karar verir. İnsanın evrimleşme sürecinde nerede ve ne şekilde yaşadığı da kısaca bu bilgi hakkında ipucu vermektedir. Diğer taraftan ise maymunlar kadar olmasa da  fare ve atın insana benzerlik oranı da genetik açıdan çok yüksektir. Bilimde benzemek kelimesi yalnız fiziksel değildir genetik benzerlik anlamına gelir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Anlamine.com © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.