İşlemci Sıcaklığı Nasıl Ölçülür ve Düşürülür?

19.07.2018
604
İşlemci Sıcaklığı Nasıl Ölçülür ve Düşürülür?

Bilgisayarların donanımsal parçalarının her biri çok önemlidir. RAM parçası gerekli işlevlerini iyi bir şekilde yapamazsa diğer parçalarında aksamasına, ekran kartı veya işlemci işlevlerini yapamazsa diğer parçalarında zamanla işlevlerini yapamamasına sebep olabilirler. Bu nedenle her parçanıza özen göstermelisiniz. Hele ki sorun işlemcinizde ise problem beyindedir ve bu nedenle çok daha fazla önemsemelisiniz. Eğer işlemci sıcaklığınız çok fazla yükseliyorsa bunun bir birden çok sebebi olabilmektedir. Ayrıca kullanıcılar da bu soruna doğru çözümleri uygulanması gerekirken tam tersi çok farklı, alternatif diye tabir ettikleri gereksiz çözümler uyguluyorlar.

İşlemci Sıcaklığı Nasıl Ölçülür?

İlk olarak işlemci sıcaklığının nasıl ölçülebileceğini aktaralım. CPU Temp gibi çeşitli sıcaklık ölçme yazılımları ile işlemci sıcaklığınızı ölçebilirsiniz. Eğer sıcaklık seviyesi 30 ila 45 arasında ise korkulacak bir durum yoktur. Eğer 45 ile 55 arasında ise dikkat etmenizde, sürekli belirli periyodik zamanlarda onu kontrol etmenizde fayda var. Hatta fırsat bulabilirseniz termal macununu değiştirmeniz iyi olur. Eğer 55 ve üzeri ise işlemci sıcaklığı o zaman işlemcinizde bir problem vardır ve bu problemi en kısa sürede çözmeniz gereklidir. İşlemciniz sıcaklığını yükselten en büyük faktör fan parçasının zamanla tozlanması ve kirlenmesidir. Bu nedenle işlemci soğutma demirini tam anlamıyla soğutamaz ve işlemci sıcaklığı da sürekli olarak yüksek kalır. Bu nedenle FAN parçasını yerinden sökmeli güzel bir şekilde temizlemelisiniz. Ayrıca işlemci demirini de iyi bir şekilde nemli veya kuru peçete ile temizlemenizde fayda var.

Termal Macun Nasıl Değiştirilir?

Son olarak işlemcinin üzerinde bulunan büyük demiri yerinden çıkardığınızda işlemcinin üstünde macun göreceksiniz. Eğer işlemci sıcaklığınız yüksekse büyük ihtimalle bu macun kurumuştur ve sıcaklığı demire tam olarak aktaramıyordur. 5 6 TL civarına rahatlıkla bulabileceğiniz bir termal macun ile işlemcinizin sıcaklık seviyesini kontrol altına alabilirsiniz. Eski macunu yerinden sökün ve yeni macunu oraya sıkın. Bu sayede işlemci sıcaklığını soğutma demirine daha hızlı ve daha rahat aktaracaktır ve FAN parçası da soğutma demirini soğutacaktır. Eğer bütün bunlara rağmen sıcaklık seviyesi hala aynı kalırsa mutlaka kasanızı bir teknik servise götürmenizde fayda var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Anlamine.com © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.