Kara Liste Nedir? Kredi Veren Bankalar

16.07.2018
395
Kara Liste Nedir? Kredi Veren Bankalar

Öncelikle kara listenin ne olduğunu anlamamız için kredi notundan bahsetmemiz gerekiyor. Kredi notu bankalarla çalışmaya başladığınız andan itibaren devreye giren bir sistemdir. İlk kredi kartınız veya ilk kredi çekişiniz ile kredi notunuz standart seviyeden başlatılarak artık aktiftir. Bu süreç başladıktan sonra kredi kartı ödemelerinizi düzenli şekilde yapmanız gerekir. Aksi taktirde banka sizi güvenli bir birey olarak algılamayacak ve kredi notu hanenize eksi puan verecektir. Bu işlem kredi çektiğiniz durumlar ve taksit ödediğiniz zamanlar içinde geçerli. Eğer bankaya olan kredi taksitlerinizi ödeme gününden bir gün dahi sarkıtırsanız her gün hanenize sistem otomatik olarak eksi puan yazacaktır. Bu aldığınız eksi puanlar siz farkında dahi olmadan zamanla şişer. Pek çok kimsenin önemsemediği kredi kartı ödeme günleri üç gün – beş gün geçtiği taktirde büyük kredi notu kaybedersiniz. Bu kredi notlarının kaybedilmesi sonrasında ise riskli bölgeye düşmeniz söz konusudur. Peki riskli bölge nedir? Öncelikle şunu söylemek gerekiyor ki kredi notu belli sınıflara ayrılmıştır. Puanınıza göre kredi notu içinde belli bir sınıfa yerleştirilirsiniz. Bu kredi notu her banka için ayrı değildir. Bankalar kredi notlarının tamamını veri tabanı olarak birbirleri ile paylaşır. Bazı bankalar bu kredi notunu pek önemseme de bunu yazının ilerleyen kısımlarında anlatacağız. Gelelim kredi notunda riskli bölgenin neresi olduğuna.

1900 – 1700 puan aralığı: Çok İyi

1500 – 1699 puan aralığı: İyi

1100 – 1459 puan aralığı: Az Riskli

700 – 1099 puan aralığı: Orta Riskli

1 – 699 puan aralığı: RİSKLİ !

Eğer kredi notunuz “riskli” olan seviyede ise bu kötü haber. Bankaların “kara liste”sine girmiş bulunmaktasanız.  Bankalar kara listede olan kişilere kredi vermekten oldukça çekinir ve bu kişilere genellikle kolay kolay kredi vermezler. Bunun sebebi şahsın hiçbir borcunu düzenli ödememiş olmasıdır. Elbette bunun için halihazırda bazı yöntemlerde mevcut. Peki kara listede olan kişilere hangi bankalar hangi yollarla kredi verir? Şimdi bunlardan bahsedelim.

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar

Aslında bu sorunun cevabı tek kelime ile: Tüm Bankalar.

Peki nasıl? Bankalar sizden mutlaka verdikleri krediyi geri almak ister. Eğer siz bankaya kendi üzerinizde olan bir varlığı teminat yani ipotek olarak gösterirseniz banka sizin kara listede olmanızı umursamayacaktır. Sonuç olarak banka verdiği parayı geri alabilme ihtimalini gözetmete olan kâr amacı güden bir kurumdur. Eğer üzerinize bir varlık yok ise yakın bir dostunuzu size kefil olmaya ikna ederseniz banka sizden geri ödemesini alamayacağı kredinin bir başkasından yasal olarak temin edilebileceğini göz önünde bulundurarak yine sizlere kara listede olmanızı gözetmeden kredi imkanı sağlayacaktır. Söylediğimiz bir söz var. “Kredi alamayan insan yoktur, kredi almayı bilmeyen insan vardır.”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Anlamine.com © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.