Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir? Bedelli Ücreti

11.07.2018
354
Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir? Bedelli Ücreti

Son dönemlerde gençlerin hükümet yetkilelerinden yoğun olarak talep ettiği tek şey bedelli askerlik diyebiliriz. Öğrenim hayatları vesilesiyle veya iş hayatlarından dolayı pek çok öğrenci askerlik vazifesine gitmesi gereken yaşta gidemiyor. İlerleyen yaşlarda ise kendisine bir düzen oturtan gençler bu kurulu düzenlerini bırakarak askere gitmek istemiyorlar. Geçmiş yıllarda pek çok yasa bu konuyla ilgili çıkarılmış olsada kelimenin tam anlamıyla bir bedelli askerlik hiçbir zaman gelmedi. Ya belli bir kısımı kapsadı yada biraz üzerinde konuşulduktan sonra iptal edildi veya üstü kapatıldı. 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde yapılan büyük twitter hastagh çalışmalarının ardından hükümet bu duruma daha fazla sessiz kalamayarak seçimlerden sonra bu konuyla ilgili mecliste görüşeceklerini ifade etti.

Peki bedelli askerlik ile askerlik vazifesini yerine getirmek isteyenlerde aranan şartlar nelerdir?

Öncelikle bu yasanın suistimal edilmesini önlemek amaçlanıyor. Eline bir miktar para geçen her gencin bedelli askerlik yapması devlet tarafından istenmeyen bir durum. Bu durumdan kaynaklı olarak gençlerin bedelli askerlik yapabilmesi için en az 26 yaşına kadar belirli sebeplerden dolayı askerlik yapamamış olması gerekiyor.

Hükümet yetkileleri daha önceden çok yüksek fiyatlı olan bedelli askerlik uygulamasının fiyatlarını da biraz indirdi diyebiliriz. 30 – 35 Bin TL gibi rakamlar konuşulurken hükümet yetkilelerinin son söylemleri 20 Bin civarına kadar düştü. Bunun amacı askere gidemeyip burda yaşamını sürdürmeye devam eden gençlerin kazançları olan tüm parayı devlete bedelli askerlik kapsamında yatırarak zorlu bir yıl geçirmesinin önüne geçmek. Ayrıca maddi durumu olmayıpta bedelli askerlik şartlarını sağlayan ama maddi yetersizlik dolayısıyla askere gitmek zorunda kalan gençler için bir indirim.

Bedelli askerlik için devlete ödenen paraların tamamı savunma bakanlığına aktarılacak. Bu yapılan ödemelerin hiçbirinin başka hiçbir alanda kullanılmayacağını ifade eden hükümet yetkileleri bu durumu şöyle nitelendiriyor. “Asker için yatırılan para askere” Bu bağlamda bedelli askerlik isteyen gençler askere gelemese de askerlik için bir katkı ödemiş olacaklar. Bu atılan adımın Savunma Bakanlığı için büyük katkıları olacağı düşünülüyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Anlamine.com © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.