KYK Yurt Başvuruları, Burs ve Kredi Ücretleri

11.07.2018
2.800
KYK Yurt Başvuruları, Burs ve Kredi Ücretleri

Pek çok lise öğrencisi, lise hayatını tamamladıktan sonra üniversiteye geçiş yapıyor. Bu noktada ise kafalar karışık. Şehir dışına giden öğrencinin en önemli ihtiyacı kalacak yer oluyor. Ayrıyeten öğrencilerin en büyük zorluğu olan bir şey de para. Tüm bunların hepsi birleşince içinden çıkılmaz bir hal alıyor gibi dursa da devletin bu konuda sizlere büyük desteği olduğunu söyleyelim. KYK: yani Kredi ve Yurtlar Kurumu. Bu kurum sayesinde pek çok derdinize derman olabilirsiniz. Yurt işlemlerinden, burs veya kredi işlemlerinden kısa kısa sizlere en öz şekilde bahsedeceğiz.

Öncelikle gelelim “yurt” olayına.

Şunu dememiz gerekiyor ki eğer Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan gittiğiniz şehirde bir yurt talebiniz olacaksa cep harçlığınızı kendiniz çıkarmak zorundasınız. Çünkü KYK yurt verdiği öğrencilerine hiçbir şekilde kredi veya burs imkanı tanımıyor. Bu imkanları yurt ile sağlıyor ve öğrencinin cep harçlığını başka bir şekilde karşılamasını istiyor. Yurda başvurmak çok kolay. Eğer sizde KYK imkanlarınızı yurt bünyesinde kullanmak istiyorsanız e-Devlet sistemi üzerine girip tüm öğrencilik ile igili işlemlerinizi kontrol etmeniz gerekiyor. Sonrasında Kredi ve Yurtlar Kurumu kısmına tıklayarak gitmek istediğiniz şehri ve kalmak istediğiniz yurdu belirliyorsunuz. Bundan sonrası sadece beklemek. KYK sonuçları açıkladıktan sonra resmi sitesine girererek yurtta kalmaya hak kazanmış mısınız yoksa yedeklere mi kalmışsınız bakabilirsiniz. Yedeklere kaldıysanız yine korkmayın çünkü KYK sürekli ek kontenjan açıyor diyebiliriz. Yurt isteyipte yurt dışında kalmanız çok zor. KYK neredeyse hiçbir öğrenciyi yurt isteğinden mahrum bırakmıyor. Ayrıca söylendiği gibi kirli, pis değil ve hırsızlık olayları yok. Tabi ki böyle durumlar için güvenlikler ve yetkililer yurtlarda zaten mevcut.

Kredi ve Burs olayı ile devam edelim.

Öncelikle şunu söyleyelim ki üniversite öğrenimine başlayan her öğrenci Kredi ve Yurtlar Kurumundan kredi alabilir. Herkes için burs imkanı yoktur. Burslar sınırlı sayıda dağıtılır. Peki burs ve kredi aynı şey değil mi? Bu çok karıştırılan bir olay. Açıklamak gerekirse şöyle;

Kredi: Kredi ve Yurtlar Kurumu sayesinde Ziraat Bankası’na gidersiniz. Banka size imzalar ve protokeller sonrası bir hesap kartı verir. Bu hesap kartına devletin yıllık olarak belirlediği ücreti yatırır. 2018 yılı içerisinde bu rakam 425 Tl idi. Her yıl bir zam söz konusu. Okul süreniz boyunca 2 veya 4 yıl sonrasında ise bu parayı Ziraat Bankasına ödemekle yükümlüsünüz. Bu okuduğunuz sene ile farklılık göstererek bazen 10 Bin TL, bazen 20 Bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Ayrıca okulu bitirdikten sonra 2 yıl bekleyerek tüm halletmeniz gereken şeyleri halledip taksitli şekilde geri ödeyebilirsiniz. Okul bittiği gün ödemeye başlayacaksınız diye bir durum söz konusu değil.

Burs: Herkese verilmeyen bir paradır. Bursun, kredi gibi geri ödemesi yoktur fakat kredi gibi aynı şekilde aynı miktarda Ziraat Bankası hesabına yatırılır. Kısacası kredi alanlar 4 yıl sonra 20 Bin TL’yi bankaya öderken yapılan detaylı gelir incelemelerinden sonra öğrencilere burs verilir ise hiçbir şekilde bankaya geri ödeme yapmaz. Bu para öğrenciye devlet tarafından verildiği için Ziraat Bankası’na olan bu borcu devlet karşılar ve her yıl hazineden Ziraat Bankası’na büyük miktarlarda burs ücreti ödenir. Bu öğrenciler için oldukça güzel bir durum olsada çoğu genç arasında tartışmaya sebep olur. Kimilerinin haksız şekilde bu bursu aldığını ve daha kötü durumda olanlara kredi çıktığı öğrenciler arasında en çok konuşulan rivayet ve tartışma konusudur.

Sonuç olarak hem üniversite hem de Kredi ve Yurtlar Kurumu siz öğrenciler için vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Anlamine.com © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.