Mortgage Nedir? Mortgage Emlak Kredisi Nasıl Alınır

12.07.2018
358
Mortgage Nedir? Mortgage Emlak Kredisi Nasıl Alınır

“Mortgage” kelimesi Türkçe’de “İpotek Teminatı” ifadesine karşılık gelmektedir.  Mortgage sisteminde finans kuruluşları teminat için satın alınan konutlar üzerine ipotek tesis eder. İpotek kredi bittiğinde kaldırılır. Finans kuruluşları mortgage sisteminde müşterilerine uzun vadeli krediler kullandırır. Kuruluşlar, mortgage kredisi için 12 ay ile 240 ay arasında vade sağlayabilmektedir. Mortgage kredisinden yararlanan tüketiciler arka arkaya 2 taksiti ödemediklerinde, finans kuruluşları borcun tamamının ödenmesini talep edebilmektedirler. Tüketici finans kuruluşunun bu talebini yerine getirmez ise finans kuruluşu tarafından yasal takip süreci başlatılır.

Mortgage kredisine özellikle gayrimenkul sahibi olmak isteyenler başvurmaktadır. Gayrimenkul sahibi olmak isteyen kişilerin bu krediye başvurmadan önce bu krediyi iyice araştırmaları gerekmektedir. Mortgage kredinin ödenememesi durumunda teminat istediğinden kredi alacak tüketicilerin geleceği öngörmesi ve ödeme planını dikkatli bir şekilde yapması gerekmektedir.

Mortgage Kredisinin Konut Kredisinden Farkı

Konut kredisinin kullanım vadesi maksimum 5 yıldır ve faiz oranları yüksektir. Konut kredisinde 2 ay ödenmeyen taksit, taksit tutarını bir sene içerisinde ödenebilir. Mortgage kredisinde ise 30 yıla kadar düşük faiz oranlı kredisini kullanılabilir. Konut kredisinden farkı ise burada ortaya çıkmaktadır. Mortgage kredisinde 2 ay taksit ödenmediği takdirde banka vermiş olduğunuz peşinatı ve ödemiş olduğunuz taksit tutarlarını size geri ödeyerek evinizi satışa çıkartmaktadır.

Hangi Bankalar Mortgage Kredisi Vermektedir?

Mortgage Emlak Kredisi bütün bankalar tarafından verilmektedir. Bankalar tarafından tüketicilere verilen Mortgage kredisi ile konut kredisi arasında bir fark bulunmamaktadır. Mortgage kredisi faiz oranlarının düşük olması ve vadenin uzun olması gibi özellikler ile konut kredisinden ayrılmaktadır. Konut kredilerinin vadesinin uzatılması ile mortgage kredisi ve konut kredisi arasında bir fark kalmamıştır. Türkiye’de mortgage kredisi konut kredisi aynı anlama gelmektedir.

Mortgage Kredisi Başvuru Şartları

Çoğu bankada mortgage kredileri için peşinat şartı aranmamaktadır. Daha önceleri bu kredi için başvuru şartları arasında peşinat aranırken artık bankaların çoğu peşinat şartını kaldırmış durumdadır. Mortgage kullanmak için almak istediğiniz evin krediye uygun olması şartı aranmaktadır. Bankalar evin tapu bilgileri, kat irtifakı, iskân, kat mülkiyeti, deprem sigortası gibi belgeleri istemektedirler. Ayrıca, bankalar bu kredi için evi ipotek ettiklerinden dolayı evin bu borcu karşılayacak değerde olması da beklenilen kriterler arasındadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Anlamine.com © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.