Nobel Ödülleri Hangi Ülkede Veriliyor? Nobel Ödülü Alan Ülkeler

10.07.2018
1.550
Nobel Ödülleri Hangi Ülkede Veriliyor? Nobel Ödülü Alan Ülkeler

Öncelikle Nobel’in bir tanımını yapmak gerekirse bu isim Alfred Nobel’den geliyor. Nobel ödülleri bir dernek tarafından verilmekte ve bu dernek İsveç’in Stockholm şehrinde bulunmakta.

Alfred Nobel’in iki adet vasiyetnamesi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi 2 Kasım 1985 yılında bir diğeri ise 30 Kasım 1986 yılında yazılmıştır. Alfred Nobel bu iki vasiyetinde de bir derneğin kurulmasını ve bu dernekte insanlığın yararına bir çalışma ortaya koyan kim varsa ödüllendirilmesini ister. Alfred Nobel’in isteği kabul edilerek Nobel Derneği kurulur. Günümüzde de faaliyetlerini sürdürmeye devam eden dernek Alfred Nobel’in ölüm yıl dönümü olan 10 Aralık tarihinde her yıl Stockholm’de ki konser evinde ödülleri dağıtmaktadır.

Nobel ödülleri 1901 yılından beri süregelen bir şekilde 117 yıldır sahiplerine dağıtılıyor. Bu ödülleri finanse eden Nobel Derneği’ne ödüllerin kime verileceğini seçmek açısından; İsveç Kraliyet Ailesi, İsveç Akademisi, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, Karolinska Enstitüsü, Norveç Nobel Komitesi yardımcı olmaktadır.

Türkiye’den bu ödülü kimler alabildi?

2006 yılında Nobel ödülüne layık görülen ilk isim Orhan Pamuk oldu. İsveç Kralı, Pamuk’a bu ödülü edebiyat alanında layık gördüklerini belirterek taktim etti.

2015 yılında ise kimya alanında imza attığı büyük buluş ve başarılara ithafen Aziz Sancar’a kimya nobel ödülü verildi. Ödülü yine İsveç Kralı taktim etti ve Sancar tüm dünya televizyonlarında adından bahsettirdi.

En çok Nobel Ödülü alan ülkeler:

Pek çok alanda olduğu gibi yine ABD burada karşımıza çıkıyor. 1901 yılından beri ABD’nin Nobel’den ülkesine getirdiği ödül sayısı tam olarak: 333.

Yine dünyanın pek çok farklı alanında büyüklüğünü ispatlamış olan ikinci bir devlet listeyi paylaşıyor. En çok nobel ödülünü alan ülke İngiltere neredeyse ABD’nin yarısı kadar bir ödüllü toplam olarak:

Üçüncülük ise yine bir büyük ülke olan ve tarihte pek çok sanayi atılımını yapan Almanya. Üçüncülüğü toplam: 102 ödül ile elinde tutan Almanya, ABD’nin 3te 1’i kadar bir ödüle sahip.

İlk 3’ün haricinde diğer ülkeler ise;

Fransa 63, ev sahipliği yapan İsveç 30, İsviçre 26, İtalya 20, Kanada 20, Hollanda 19, Avusturya 19, Japonya 19, Danirma 14, Norveç 12, Polonya 12, Avustralya 11, Macaristan 11,  İsrail 10, Belkçika 10, İspanya 8, İrlanda 7, Hindistan 7, Arjantin 5, Çek Cumhuriyeti 5, Portekiz 4, Mısır 4,  Belarus 4, Finlandiya 4, Romanya 3, Bosna Hersek 3, Meksika 3.

Diğer çok sayıda devlet ise 2 ve 1 adet Nobel Ödülüne ev sahipliği yapmakta.

Nobel ödülleri dağıtımı sırasında hiçbir ülkeye ayrım gösterilmediğini ve tamamen insan yararına yapılan çalışmalara ödül verildiğini İsveç’in kendisinin sadece 30 adet Nobel Ödülü olmasından yola çıkara söyleyebiliriz. Alfred Nobel’in eşsiz çalışması bugün bu noktalara ulaştı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Anlamine.com © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.