Sindirimi Kolay Besinler Nelerdir?

12.07.2018
471
Sindirimi Kolay Besinler Nelerdir?

Sindirim sistemi oldukça önemli konulardan birisidir. Bu süreç içerisinde sağlık için sindirim sisteminin düzenli olması oldukça dikkat edilmesi ve ciddiye alınması gereken bir konudur. Bu yazımızda sizler için sindirimi kolay gıdalar nelerdir, nasıl beslenmemiz gerekir bu konu hakkında bilgilendirme sağlayacağız.

Sindirim sisteminin zorlandığı yiyeceklerden birisi lifli ve yağlı gıdalardır. Bu noktada sindirim sistemi yiyecekleri eritmek adına uzun bir zaman alır. Ancak sağlık için oldukça gerekli besin öğesidir.  Lifli ve yağ içerikli gıdaların çok tüketilmesi gaz ve şişkinliğe sindirim sisteminde sorunlara sebep olur. Bu noktada sindirim sisteminde yavaşlama meydana gelebilir. Bunu eşitlemek ve sindirim sistemini rahatlatmak için sindirimi kolay gıdalara  yönelmek doğru olacaktır.

Sindirimi kolay olan gıdalara baktığımızda pilav karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar karbonhidrat olsa da bu noktada sindirimi rahatlattığı için sıkça tercih edilmektedir. Vücut her zaman için beyaz pirinci çabuk eritir. Sindirim sorunları yaşıyor iseniz pilavı tercih edebilirsiniz.  Pilavı sıcak şeklinde tüketmek daha hızlı bir sindirim sistemine işarettir. Bu sebeple soğutmadan pilavı tüketerek sindirim sisteminizi mutlu edebilirsiniz.

Bir diğer sindirimi kolay gıda ise haşlanmış patatestir. Patatesin haşlanması ile beraber sindirim zor olan nişasta kolay bir şeklide sindirilebilir hale gelir ve sindirim sistemini rahatlatır. Bunun yanı sıra ishal durumu mevcut ise karında şişlik ve midede ağrı var ise ılık şeklinde haşlanmış patatesin tüketilmesi büyük fayda sağlayacaktır. Gaz ve sindirim sorunlarını da ortadan kaldırma da etkilidir.

Sindirim Sistemi için Yumurta Mucizesi

Yumurta hem kahvaltılarda hem gün içinde sıkça tükettiğimiz besin öğelerinden birisidir ve en besleyici gıdalar arasında oldukça üst sırada yer alır. Yüksek proteine sahip içeriği sayesinde kolaylıkla sindirilebilir. Ancak yumurtanın sarısı yüksek miktarda yağ içerir ve sindirimi zorlayıcıdır. Yumurtanın beyazı ise yüksek kalitede bir proteine sahiptir ve sindirim sistemini rahatlatmada büyük bir görev üstlenir.  Yumurtayı haşlayarak tüketmek sindirimi kolaylaştırmaktadır. Eğer yağda yemeyi tercih ediyor iseniz çok az zeytinyağı ya da tereyağında pişirerek tüketmeniz de sindirim sisteminde kolaylık sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Anlamine.com © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.