Spam Mail Nedir? Nasıl Engellenir?

22.07.2018
1.288
Spam Mail Nedir? Nasıl Engellenir?

Spam Mail Nedir? Nasıl Engellenir?

Spam mailler elbet binlerce kişinin başına gelmiş olan bir çeşit zararlı maillerdir. Binlerce kişinin başına gelmiş olabilir diyoruz çünkü şu an mail adresinize girseniz en az 1 adet spam mail görebilirsiniz. Spam yani istenmeyen mailler diyoruz biz bunlara. Peki nedir bu spam mailler? Spam mailler genellikle dolandırıcıların insanları dolandırmak üzere sosyal mühendislik yöntemlerine başvurarak kurmuş oldukları dolandırıcılık senaryolarını mail yolu iletmelerine denilebilmektedir. En sık kullanılanı budur. Tabi bazı şirketlerin sürekli olarak kullanıcılarına reklam kampanyaları göndermeleri, çeşitli kişilerin bir ürünü aldırmak için defalarca kullanıcı mail atması da spam mailler içerisine girmektedir.

Spam Maillere Örnekler

Spam maillere örnek vermek gerekirse mail adresinize bir posta gelir. Bu postanın içeriğine gelirsek örneğin depremde ailesi vefat etmiş bir çocuğa yardım toplandığı ve bu yardımlar için de sizden 500 600 TL gibi rakamlar talep ettiklerine şahit olabilirsiniz. İşte bu istenmeyen maildir. Aslında onu istenmeyen mail yapan özelliği bu senaryo değildir. Bu maili aynı anda yüzlerce kişiye rasgele olarak gönderiyorlar. İşte istenmeyen mail kategorisine girmesindeki asıl unsur budur. Bu tarz mailler ile dolandırıcılar binlerce TL’lik vurgunlar yapmaktalar. Yine istenmeyen mailler sadece dolandırıcılık mailleri olmayabilir bunlara ek olarak çeşitli virüslerin insanlara yayılması için rasgele e-posta adreslerine gönderilmeleri unsuru da istenmeyen mail sınıfına girmektedir.

İstenmeyen Mailler Nasıl Engellenir?

Şimdi gelelim en önemli unsura. İstenmeyen mailleri tehlikeli yapan şey onların istenmeyen olması değildir. İstenmeyen mail olduğunun anlaşılamamasıdır. Yani mail adresinize bir istenmeyen posta geldiğinde eğer bu gelen kutusuna düşüyorsa o tehlikelidir çünkü sizi avlayabilir. Bunun sebebi de henüz spam listesine alınmamış olmasıdır. Eğer o listeye alınmış olsaydı e-posta kategorinizde bulunan “spam” kategorisine düşerdi ve siz o kategoriye giriş yaptığınızda onu görebilirdiniz. Peki bu işlemi siz de yapabilirsiniz. Bunu da şöyle yapıyorsunuz; o mail adresi geldiği zaman eğer dolandırıcılık içerikli veya virüs mail olduğunu düşünüyorsanız onu istenmeyen mail olarak işaretliyorsunuz. Eğer sizin gibi belirli sayıda bir kitle onu istenmeyen mail olarak işaretlerse o artık otomatik olarak istenmeyen mail kutusuna düşüyor kime giderse gitsin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Anlamine.com © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.