Spor Yapanlar İçin Protein Tozları Tavsiyeleri

05.07.2018
1.020
Spor Yapanlar İçin Protein Tozları Tavsiyeleri

Proteinler vücudumuzun olmazsa olmaz temel yapı taşlarındandır. Kas gelişimi ve Sağlıklı bir hormonal denge için proteinler ve diğer mikro besin değerleri oldukça önemlidir, hele ki spor yapıyor, sağlıklı beslenmeye çalışıyor ve ya vücudunuzu belli bir forma sokmaya çalışıyorsanız, proteinler ve miktarı sizin için oldukça önem kazanmaya başlıyor. Bu yazıda sizlerle protein tozları hakkında detaylı bir inceleme gerçekleştireceğiz.

Protein Türleri

Protein vücudumuzun olmazsa olmazı demiştik, bunun sebebi spor yapsak da, yapmasak da kaslarımızda meydana gelen kılcal hasarların onarılması ve kas ağrılarının meydana gelmemesidir. İnsanlar günlük yedikleri birçok besinden çeşitli proteinler almaktadır bunlar kana karışma hızları itibarı ile hem kullanım amacı hem de kullanım şekilleri farklılık göstermektedir. Spor ile uğraşmayan ya da günlük fitnes tarzı antrenmanlar yapan insanların tercih edeceği ile ağır antrenmanlar yapan insanların tercih edeceği protein çeşidi farklılık göstermektedir. Hal böyle iken bu durumda proteinlerin Toz formları devreye giriyor ve bunlar spor yapan kişilerin ihtiyaçlarına çare oluyor. Proteinler: Cazetein, Whey, izole whey, beef ve bitkisel protein tozu olarak sunulmaktadır.

Casetein Protein; Whey Protein Kana karışma hızı en az 7 saat olan protein türüdür, Gece yatmadan önce alınması tavsiye edilen tüketim biçimidir.

Whey ve İzole Whey: Kana karışma hızı 15 dakika olan en hızlı protein türüdür, sporcular tarafından en fazla tercih edilen protein türüdür, izole whey ise daha çok diyet programında olan kişilerin karbonhidrat ve yağ açısından izole edilmiş protein tozudur. Antrenmandan önce ve antrenmandan sonra tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Beef ve Bitkisel Protein: Bu proteinler kişilerin beslenme alışkanlıklarına göre tercih edecekleri protein tozu türleridir. Örneğin vejetaryen diyeti yapan kişiler protein kaynağı olarak yalnızca bitkileri kullandığı için bitkisel protein tozlarını tercih etmesi, et tüketmeyi sevmeyen ya da pratik olacağını düşünen kişiler beef proteinlerin toz formunu kullanmayı tercih edebilir. Burada kişilerin günlük makro oranlarına göre alacakları miktarı belirlemeleri tavsiye edilir.

Kişiler protein türünü belirlerken kendi yaşamasını iyi bir analiz etmeli ve aktivite sıklığına göre, beslenmesindeki eksi ve artılarına göre bir protein türü seçmelidir. Bunların yanında karma protein tozlarını da tercih edebilir.

Uyarı: Antrenman yapan kişiler ile yapmayan kişilerin protein alım miktarları aynı olmamakla birlikte, kilolarına ve günlük aktivite yoğunluklarına göre değişiklik göstermektedir, Protein Toz  formları yalnızca bir destek ürünü olup bir besin kaynağı olarak görülmemelidir. Protein kullanımı ile birlikte kişilerin sıvı tüketimi de böbrek ve karaciğer sağlıkları için oldukça büyük önem taşımaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Anlamine.com © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.