Tarımsal Kredilere İlişkin Uygulama Esasları

17.07.2018
411
Tarımsal Kredilere İlişkin Uygulama Esasları

Ekim Yapmak Neden Önemlidir?

Büyükbaş hayvan yetiştirmek için, süt verimi fazla olan, et elde etmek için kullanılan hayvanlara yönelik devlet tarafından 0’lük bir indirim oranı ile destek para kullandırılması esas alınmıştır. Bu uygulamaya dâhil olmak için gideceğiniz, fayda sağlayacağınız banka ise Ziraat bankası olarak belirlenmiştir. Tarımsal kredi 2 esasta kullandırılacaktır. Bunlar, Bakanlar kurulunun 8 Ocak ayı itibari ile yürürlüğe sokmuş olduğu karar esasında;

  1. Küçük yetiştiricilerin bu süreçten daha fazla yardım almasını sağlama maksadı ile büyükbaş hayvanlarda süt için, et için, kombine olarak sığır yetiştirmek için 100.00TL civarında bankadan temin etmiş oldukları para için 0 faizle destek alabileceklerdir.
  2. Yem üretimi yapmak isteyenler için ise, tek senelikler de destek içerisine dâhil edilmek sureti ile 2 milyon 500.000TL civarına kadar 0 faizle faydalanabileceklerdir.

Ekicilik Sektöründe Kredi Kapsam Aralığı

Yukarıda ki durumlara istinaden, tarım sektörü adı altında meyvelerin ve sebzelerin kurutulma işleri, meyvelerden elde edilen içeceklerin üretimleri, domates salçası, tatlı grubuna ait reçel üretimleri gibi diğer hususlarda bu kapsama dâhil edildi.

Destek neticesinde alınmış olan sığırlarında belirli özelliklerde olması istenmektedir.  Bunlar ise; damızlık olduğuna dair rapor şartı, ilk doğumu olacağına dair, ya da ilk olarak doğum yapmış, maksimum ise 36 aylık olduğunun ispatında kullanılacak rapor gibi şartlar istenmektedir.
Küçükbaş hayvanlar için bu destekten yararlanmak isteyenler için ise; en az 50 baş koyun, koyun olmazsa en az 25 baş keçi barındırabilecekleri kapasite de bir çiftlik kurma şartı aranmaktadır. Eğer mevcutta bir işletmeniz var ise, bu koşulları sağlamıyor ise onu da yükseltmeniz, uygun hale getirmeniz sizden istenecektir.

Tarımsal kredi esasları yukarıda saymış olduğumuz özellikler doğrultusunda, bu işlevlere sahip olan kişilere verilecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Anlamine.com © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.