Türkiye’de Kadınların Ortalama Boyları

14.07.2018
503
Türkiye’de Kadınların Ortalama Boyları

Türkiye’de Kadınlar 100 yılda 11 cm uzadı.

İngiliz akademisyenler tarafından  yapılan bir araştırmaya göre, 1914 yılında Türk kadınlarının boy ortalaması 149,5 cm idi. Akademik çalışmalar kapsamında yapılan araştırmalarda bu verinin 2014 yılında ortalama 160,5 cm e ulaştığı görüldü.

Aynı araştırma 2008 yılında Olcay Neyzi ve çalışma grubu tarafından da yapıldı. Sonuç 1,5cm daha farklı: Türk Kadınının ortalama boyu 163 cm.

En uzun ve En Kısa Kadınlar Hangi Milletten?

En uzun kadınlar sırasıyla Letonya, Hollanda, Estonya, Çek Cumhuriyeti ve Sırbistan da iken, en kısa kadınlar Hindistan, Pakistan Bangladeş ve Afrika ülkelerinde yaşıyor. Güney Koreli  kadınlar ise 20 cm uzamayla geçmişten günümüze en çok uzayan kadınlar oldu. Türkiye ise ortalama kadın boy uzunluğu sıralamasında, listeye 79.sıradan girdi. 1914 yılında 147. Sırada olan Türkiye 10 cm lik uzama ile ortalama uzama değerleri aralığında kaldı. Dünya genelinde ortalama boy uzunluğu sosyal ve ekonomik şartların iyileşmesiyle birlikte yükseldi.

Boy Uzamasındaki Etkenler

Boy uzamasını genetik bilimi açısından ele alacak olursak 180 adet farklı genden bahsetmek gerekir. Uzun boy baskın gen olarak kabul görüyor. Anne ve babanın boy uzunluğu çocuğun boy uzunluğunu belirliyor. Kız çocukları için anne ve babanın boyları toplamından 13 çıkartılıyor. Elde edilen değer 2 ye bölünüp hedef boy uzunluğu belirleniyor.

Ancak araştırmacıların çoğu, sosyal etkinin genlerden daha güçlü olduğunu savunuyor. Dünyadaki ortalama boy uzunluğunun artmasını sosyal ve ekonomik hayattaki iyileşmeye bağlıyorlar. Özellikle annenin hamilelik boyunca içinde bulunduğu çevresel faktörler ve beslenmenin boy uzunluğunda oldukça önemli olduğuna dikkat çekiliyor. Temiz su ve çevre, besin kaynaklarının çeşitliliği ve kalitesi, refah seviyesi ve yaşam koşullarının geldiği nokta tüm dünya insanlarının boy ortalamasını arttırmıştır.

Kalsiyumun Gücü

Vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyumun sağlanması için her gün yoğurt, peynir ve süt tüketimi yapılması gerekiyor. Yetişkinliğe kadar, besinlerden alınan kalsiyumun yarısı kemiklere geçerken, fazlası depolanmak yerine vücuttan idrarla atılıyor. Aynı durum depolanmayan C vitamini için de geçerli. Ancak 30’lu yaşlarla birlikte vücuda alınan kalsiyumun kemiklere geçme oranı %30’ lara kadar geriliyor. Protein içeren besinlerin özellikle çocukluk döneminde tüketilmesi öneriliyor. Kuru meyveler, susam ve soya fasulyesi de kalsiyum yönünden oldukça zengin olduklarından uzamayı olumlu yönde destekliyor.  Ancak çay ve kahve tüketiminin fazlalığı ise içerdikleri kafeinden ötürü kalsiyumun etkilerini  azaltarak kas ve iskelet gelişimini olumsuz yönde etkiliyor.

Deniz ürünleri içerdikleri faydalı yağlarla kemik ucu gelişimine fayda sağlar. Özellikler uskumru, somon, palamut ve ton balığı en çok fayda sağlayan balıklar. Haftada en az 2 kere tüketilmesi mutlaka öneriliyor. Güneşli günlerde uygun saatlerde, koruyucu losyon kullanmadan güneşlenildiğinde vücut D vitamini üretir. D vitamini kemiklerin gelişiminde oldukça önemlidir.

Düzenli spor yapmak ise yetişkinliğe kadar boy uzaması olumlu yönde etkileyeceği gibi,  yetişkinlikten sonra da kısalmayı engelleyici faktör olarak karşımıza çıkıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Anlamine.com © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.