Zayıflamak İçin Mide Küçültme Ameliyatı

06.07.2018
464
Zayıflamak İçin Mide Küçültme Ameliyatı

Mide küçültme ameliyatı yani gastrik bypass ve diğer kilo kaybı ameliyatları, ne kadar yiyebileceğinizi veya besinlerin emilimini daha az düzeye çekerek veya mide kapasitenizi düşürerek daha sağlıklı kilolara ulaşabilmeniz için sindirim sisteminizde değişiklikler yapar. Mide küçültme ameliyatı ve çeşitleri, diyetlerin ve egzersizlerin işe yaramadığında veya kilonuz nedeniyle çok önemli sağlık sorunlarınız olduğunda yapılır.

Bariatrik cerrahi olarak bilinen birçok zayıflama, kilo verme ameliyat çeşidi bulunur. Mide küçültme ameliyatı ABD’de en yaygın bariatrik cerrahi tiplerinden biridir. Çoğu cerrah mide küçültme ameliyatını tercih eder, çünkü genellikle diğer kilo verme ameliyatlarından daha az yan etkiye sahiptir.

Yine de, gastrik bypass dâhil tüm kilo kaybı cerrahisi, ciddi riskler ve yan etkilere yol açabilecek başlıca ameliyatlardandır. Bariatrik cerrahinin yaptığı işlemlerin başarısının uzun süre kalıcı olmasını istiyorsanız, diyetinizde hem köklü hem sağlıklı değişiklikler yapmalı ve düzenli egzersiz yapmalısınız.

Neleri Azaltır

Mide küçültme ameliyatı, aşırı kilo vermenize yardımcı olmak ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden aşırı kiloya bağlı sağlık sorunları risklerini azaltmak için yapılır:

-Gastroözofageal reflü dediğimiz hastalığı azaltır.
-Kalp hastalığını önler.
-Yüksek tansiyonu önler.
-Şiddetli uyku apnesi
-2 tip diyabet
-İnme

Mide küçültme ameliyatı ve diğer kilo kaybı ameliyatları genellikle diyetinizi ve egzersiz yaptığınız tedavileri geliştirerek zayıflamaya çalıştıktan sonra yapılır.

Kimler İçindir?

Genel olarak, Mide küçültme ameliyatı ve diğer kilo kaybı ameliyatları sizin için bir seçenek olabilir eğer: Vücut kitle indeksiniz (BMI) 40 veya daha yüksekse (aşırı obezite).

VKİ’niz 35 ila 39,9 (obezite), ve tip 2 diyabet, yüksek tansiyon veya şiddetli uyku apnesi gibi ciddi bir kiloyla ilişkili sağlık sorununuz varsa. Bazı durumlarda, VKİ’niz 30 ila 34 arasındaysa ve kiloyla ilgili ciddi sağlık sorunlarınız varsa, kilo kaybı ameliyatı için uygun olabilirsiniz.

Ancak gastrik bypass, aşırı kilolu olan herkes için geçerli değildir. Kilo verme ameliyatına hak kazanmak için belirli tıbbi kurallara uymanız gerekebilir. Nitelikli olup olmadığınızı görmek için kapsamlı bir tarama süreciniz olacaktır. Ayrıca daha sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürebilmek için kalıcı değişiklikler yapmaya istekli olmalısınız. Beslenmenizi, yaşam tarzınızı ve davranışınızı ve tıbbi durumunuzu izlemeyi içeren uzun vadeli takip planlarına katılmanız gerekebilir.

Ve bariatrik cerrahinin pahalı olduğunu aklınızda bulundurun. Sigortanın bu tür ameliyatları kapsayıp kapsamadığını öğrenmek için ya resmi mercilere ya da özel sağlık sigortanız carsa bölgedeki ofisine danışın.

Riskler

Her büyük ameliyatta olduğu gibi, mide küçültme ameliyatı ve diğer kilo kaybı ameliyatları hem kısa vadede hem de uzun vadede potansiyel sağlık riskleri oluşturmaktadır.
Cerrahi prosedür ile ilişkili riskler şunları içerebilir:

-Aşırı kanama
-Enfeksiyon
-Anesteziye bağlı yan etkiler
-Kan pıhtıları atması
-Akciğer veya solunum problemleri
-Sindirim sisteminizde sızıntı
-Ölüm (nadir)
Daha uzun vadeli riskler ve kilo verme cerrahisinin komplikasyonları ameliyat tipine bağlı olarak değişir. Şunları içerebilir:
-Bağırsak tıkanıklığı
-Dissing sendromu, ishal, mide bulantısı veya kusmaya neden olur.
-Safra taşları
-Fıtıklar
-Düşük kan şekeri (hipoglisemi)
-Yetersiz beslenme
-Mide perforasyonu
-Ülser
-Kusma

Nasıl Hazırlanırsınız

Mide küçültme ameliyatı veya diğer kilo kaybı ameliyatları için hak kazanırsanız, sağlık ekibiniz size özel ameliyat türüne nasıl hazırlanmanız gerektiği konusunda sizi bilgilendirir. Ameliyattan önce çeşitli laboratuvar testleri ve fiziksel testler yaptırmanız gerekebilir.

Yeme ve içme konusunda kısıtlamalarınız olabilir ve hangi ilaçları kullanabilirsiniz bunları öğrenmeniz gerekir. Bir fiziksel aktivite programı başlatmanız ve tütün kullanımını durdurmanız gerekebilir.
Ameliyattan sonra iyileşmek için önceden planlayarak hazırlıklar yapmanız gerekebilir. Örneğin, ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız, evde yardım için bir yakınınızı ayarlayabilirsiniz yâda gerekli olan malzemeleri alabilirsiniz.

Kendinizi Neye Hazırlayabilirsiniz?

Hastanede gastrik bypass ve diğer kilo verme ameliyatları yapılmaktadır. Kilo kaybı ameliyatı için genel anestezi kullanılır. Bu işlem sırasında bilinçsiz olduğun anlamına gelir.

Ameliyatınızın özellikleri, bireysel durumunuza, sahip olduğunuz kilo verme ameliyatı türüne ve hastaneye doktorunuzun el becerilerine bağlı olabilir. Bahsi geçen bu bazı ameliyatları, karnınıza yapılan geleneksel yöntem şeklinde büyük veya küçük insizyonlarla yapılır. Günümüzde çoğu bariatrik cerrahi laparoskopik olarak yapılmaktadır.

Bir laparoskop kamera ekli küçük, boru şeklindeki bir araçtır. Laparoskop, karın içindeki küçük insizyonlarla yerleştirilir. Laparoskopun ucundaki küçük kamera sayesinde cerrah geleneksel büyük insizyonları yapmaya gerek duymaz ve kamera cerrahın karnınızın içini rahat görmesini ve ameliyat etmesini sağlar. Laparoskopik cerrahi, iyileşmenizi daha hızlı ve daha kısa sürede sağlayabilir, ancak herkes için uygun değildir.

Ameliyat genellikle birkaç saat sürer. Ameliyattan sonra, sağlık personelinin herhangi bir komplikasyon için sizi izlediği bir yoğun bakım odasında uyanma ihtimaliniz yüksektir. Hastanede kalış süresi üç ila beş gün arasında olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Anlamine.com © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır.